Novinky

11.10.2021 Kroužek Jógování pro děti

Od 25. 10. od 15:30 do 16:30 hodin bude probíhat každé pondělí kroužek "Jógování pro děti". Kroužek je pro mladší děti od 5 do 10 let, které rády cvičí, hrají si. Bližší informace najdete ZDE.

Město Karviná

Středisko volného času
Juventus, Karviná

je příspěvkovou organizací zřizovanou statutárním městem Karviná.

Historie SVČ

Historie SVČ Juventus, Karviná

Tato organizace se při vzniku (1974) jmenovala Městský dům Pionýru a mládeže Karviná. Dne 25. 9. 1974 byl MDPM Karviná – Nové Město slavnostně otevřen.

 

 
O bohaté činnosti Městského domu pionýrů hovoří kronika, která se zmiňuje o různých aktivitách. Jsou to např. aktivity sportovní jako (kopaná, pin-pong, střelba, orientační běh, různé přírodovědecké soutěže, cyklistické soutěže a mnoho dalších), ale také jiné aktivity jako (pěvecké, recitační, umělecké – malba, rukodělné – vyšívání).

 

 V roce 1989 se jako logo stává sluníčko s úsměvem. U zrodu loga je i tehdejší s. ředitelka MDDM Gabriela Mrózková.

 O rok později, roku 1990 se organizace přejmenovala na Městský dům dětí a mládeže a nabízené akce se propagovaly pomocí letáčků s nabídkou aktivit, kde byl uveden datum a případný čas pro každou aktivitu. Leták byl vždy na celý měsíc zadán dopředu.

Každý rok (1992, 1993, 1994, až 1998) jsou v  nabídce stále zajímavější aktivity, mezi které patří například judo, kuželky, pozemní hokej, keramika, jazykové kurzy pro nejmenší, počítače, dance aerobic atd.

Od minulého přejmenování neuplynuly ani celé tři roky a následovalo další – druhé přejmenování.

Dne 1. 1. 1993 Městský dům dětí a mládeže Karviná mění název na Dům dětí a mládeže Karviná. Děti a mládež se schází v 50 zájmových kroužcích a k těm nejdéle fungujícím patří kroužky technické a sportovní. Jsou to letečtí a železniční modeláři, fotografové, judo a kroužky střelecké – letní biatlon. V dané době je ale největší zájem o kroužky taneční a disko, manekýn – klub. K 20. výročí založení Domu je navrženo další přejmenování organizace. Název se mění roku 1994 na Dům dětí a mládeže Juventus. Logo sluníčka zůstává, jen název se mění.Co to vlastně slovo Juventus znamená?

J – jsme tu pro vás a je tu judo,
U – umění a výtvarná výchova – kytaristé i keramika,
V – věda – chovatelé – debrujáři – přírodovědci,
E – estetika – tanec – ale také elán a ten mládeži patří,
N – nápady – a ty jsou v práci důležité,
T – technika – to je ono – jsou tu modeláři, foto, počítače,
U – úsměv ten neoddělitelně patří mládí,
S – sport a střelba – pro malé i velké – každý si může vybrat

Jinými slovy – JUVENTUS = mládí!

      U zrodu nového názvu a předělaného nového loga organizace stojí tehdejší ředitelka DDM Juventusu, Soňa Mottlová.

      Po uplynutí pěti let se roku 1999 DDM Juventus rozrůstá o Okresní stanici mladých turistů Karviná. V průběhu dalších sedmi let se organizace snaží najít nové logo a připravit se na další, v pořadí už čtvrté, přejmenování. Roku 2006 se DDM Juventusu přejmenovává na Středisko volného času Juventus a stále se hledá nové logo. Organizace chce svým názvem říci, že je zde pro všechny, pro děti i dospělé. Ve stejném roce se slučuje se Stanicí mladých přírodovědců Karviná.

 Neuplyne ani rok a 1. 1. 2007 se Středisko volného času Juventus slučuje s ostatními středisky volného času, která spadají pod Moravskoslezský kraj a vzniká tedy nová sloučená organizace Krajské středisko volného času Juventus, Karviná, příspěvková organizace. Pod tuto novou vzniklou organizaci patří několik volnočasových středisek jako je např. DDM Orlová, DDM Bruntál, DDM Odry, DDM Vítkov a nesmíme zapomenout ani na organizace - Stanice mladých přírodovědců a mladých turistů v Karviné, které už během minulých let s Juventusem byly sloučeny.

      Budova Juventusu prošla v posledních letech změnami především v interiérech. Nově vymalované místnosti jsou v pastelových barvách, byl renovován malý taneční sál, malá tělocvična, nově nainstalována vzduchotechnika a sprchy pro sportovní a pohybové kroužky. 

Budeme se těšit na Vaši návštěvu a spolupráci s Vámi.

Heslovitě si zde připomeneme důležité mezníky historie Juventusu v posledních dvaceti letech :

1989 – první přejmenování organizace na Městský dům dětí a mládeže Karviná

1993 – druhé přejmenování organizace na Dům dětí a mládeže Karviná

1994 – třetí přejmenování organizace na Dům dětí a mládeže Juventus.

1999 – sloučení DDM Juventus, Karviná a Okresní stanice mladých turistů Karviná

2005 – hledání nového loga pro budoucí SVČ Juventus

2006 – sloučení DDM Juventus, Karviná a Stanice mladých přírodovědců Karviná

2006 – čtvrté přejmenování organizace na Středisko volného času Juventus, Karviná

2007 – fúze středisek volného času a DDM Moravskoslezského kraje

2007 – páté přejmenování na Krajské středisko volného času Juventus, Karviná, příspěvková organizace

2020 - Přechod střediska
pod nového zřizovatele - Statutární město Karviná a přejmenování střediska na Středisko volného času, Juventus, Karviná, příspěvková organizace

(Vypracovala Jana Theuerová ve spolupráci s vedením SVČ Juventus, Karviná, příspěvková organizace)