Pohledem zafixujeme jeden pevný bod před námi (toto pomáhá pro udržení rovnováhy) hlava je v rovině se zády. Boky jsou rovnoběžně se zemí, nevytáčejte je. Vydržíme alespoň minutu. Poté vrátíme nohu zpět na zem, srovnáme se ve stoji na patách a vyměníme nohy. Přeneseme váhu na levé chodidlo a pomalu zvedáme pravou nohu, předkloníme se. Roztáhneme ruce, srovnáme se a opět držíme alespoň minutu. Vrátíme se zpět do stoje, vytřepeme nohy i ruce.
Sedněte si a pokrčte si nohy. Nohy pomalu zvedejte, natáhněte ruce. Dávejte pozor, aby jste se neprohýbali v zádech, hlava držte v prodloužení páteře. Důležité je opět u cvičení dýchat. Zkuste vydržet 10 nádechů a výdechů, kdyby jste zadržovali dech zabalte se do klubíčka a cvik po prodýchání v odpočinkové pozici zopakujte.
Pozice loďky posiluje břišní svaly, dno pánevní, působí proti zácpě, stimuluje aktivitu pohlavních orgánů a celé pánve.
pozice RYBA "Matsjasana"
V leže na zádech si pod hýždě zasuneme dlaně. Temeno hlavy pomalu suneme po podložce dozadu. Jestliže nemáte temeno hlavy na zemi, pouze přisuňte dlaně pod hýžděmi blíže ke kolenům. V hrudním záklonu nadechujte nosem a vydechovat můžete ústy, ať se celé plíce vyprázdní od starého vzduchu. Zkuste alespoň 5 nádechů a výdechů. Potom se pomalu přesuňte do pozice mrtvoly (volného lehu na zádech). Cvičení můžete ještě zopakovat.
Cvik působí pozitivně na vysoký krevní tlak, aktivuje štítnou žlázu, zlepšuje trávení, posiluje svaly ramen a krku. Omlazuje organismu, prokrvuje mozek.
Necvičte po operaci břicha, pokud máte problémy s krční páteří, v těhotenství a při menstruaci.
pozice KLEŠTÍ "Paščimottanásana"
Vycházíme ze vzpřímeného sedu s nataženýma nohama (pozice hole). S nádechem vzpažíme. S výdechem se s rovnými zády předkláníme k nohám. Stačí malý pohyb, jen musíme mít záda pořád rovné. V předklonu volně dýcháme. Záda vytahujeme do délky. Zkuste 3 až 10 nádechů a výdechů. Potom se s nádechem vracíme do sedu a vzpažení. S výdechem spustíme paže.
Pozice je skvělá na protažení zad a zadní strany nohou. Zlepšuje funkci jater, ledvin a tlustého středa. Odstraňuje napětí a únavu, stimuluje lymfu.
pozice STŮL "Sandharasana"

V sedu přitáhneme pokrčené nohy blíž k tělu, dlaně zapřeme vedle boků, prsty směřují k nohám. Nadechneme se a s výdechem zvedáme zadek vzhůru do vodorovné pozice. Volně dýcháme, zkusíme 3 nádechy a výdechy. Protahujeme ramenema, které by měly být nad dlaněmi. Hlavu uvolníme. Poté se vrátíme s výdechem do sedu. Můžeme ještě 2x zopakovat.
pozice HOLUB "Rajakapotasana"
Z pozice střechy vykročte pokrčenou pravou nohou, umístěte koleno mezi ruce. Sesedněte. Pravá pata se dotýká levého třísla. Levá noha je natažená, nárt se dotýká podložky. Prsty rukou se opíráte o podložku vedle hýždí, máte vyrovnanou páteř a plynule dýchejte. S výdechem se začněte předklánět a rukama dosáhněte vpřed tak, byste cítili, že se vaše levé tříslo zavírá. V pozici zůstaňte na 10 nádechů a výdechů. Poté se odtlačte od rukou do střechy a nohy vyměňte. Vykročte levou nohou. Postup opakujte.
Přínosy cvičení: regeneruje bederní oblast páteře, otevírá hrudník a vytváří prostor pro plíce, zlepšuje pružnost plic, uvolňuje kyčelní, kolenní, hlezenní a ramenní klouby, protahuje hýžďové svaly a svaly dolních končetin, zlepšuje imunní systém, trávení, posiluje klouby, krk, ramena, stehna.
Necvičte, jestliže máte problémy s klouby dolních a horních končetin, páteří nebo trpíte vysokou obezitou.